Haber

Dünya Basınında Ekrem İmamoğlu Cezası ve Siyasi Yasak Kararı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılırken, siyasi yasak kararı dünya basınına da yansıdı.

İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nin dün İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verdiği 2 yıl 7 ay 15 gün hapis ve siyaset yasağı dünya basınına da yansıdı. İşte öne çıkan bazı noktalar:

WASHINGTON YAZISI: Mahkeme, Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu mahkum etti ve görevden alınmasına yol açabilecek bir siyaset yasağı koydu. Ana muhalefet partilerinden CHP’li İmamoğlu’nun karara itiraz etmesi bekleniyor.

Eleştirmenler, belediye başkanının davasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önemli bir rakibini ortadan kaldırma girişimi olduğunu savundu. Haziran ayında Türkiye’de cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin yapılması planlanıyor. Anketler, Erdoğan’ın popülaritesinin yüzde 84’ü aşan ekonomik çalkantı ve enflasyon ortamında düştüğünü gösteriyor.

GARDİYAN:Türkiye’de bir mahkeme, İmamoğlu taraftarlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önemli bir rakibini dışlamak için siyasi bir çaba olarak nitelendirdiği bir hareketle İBB Başkanı’na iki yıl hapis cezası ve siyasi yasak verdi.

İmamoğlu, üç yıl önce yaptığı basın açıklamasında YSK üyelerine “aptal” dediği için 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

NEW YORK TİMES:Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın beklenen rakibini siyasetten men etti.

Türkiye’de bir mahkeme, kamu görevlilerine hakaretten mahkum ettiği İBB Başkanı’nı siyasi faaliyetten men etti. Bu karar, önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a potansiyel rakip olarak görülen muhalefetin yükselen yıldızını saf dışı bırakabilir.

DAGENS NİHTER: İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen 2 yıl 7 ay hapis cezası bekleniyordu ama yine de bu ülkenin siyasetini sarsıyor. Yönetimin bu davayla amacı, önümüzdeki yıl Haziran ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en tehlikeli rakiplerinden birini saf dışı bırakmak. Hükümlüler seçilme hakkından yoksun bırakılmaktadır.

YLE: Erdoğan’a rakip olması beklenen siyasetçi hapis cezasına çarptırıldı. İstanbul’da binlerce kişi protesto etti. Kamuoyu yoklamalarına göre İBB Başkanı, Haziran seçimlerinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yenebilir. Muhalefet kararı siyasi olarak değerlendiriyor.

LE MONDE:Türkiye’de muhalefet, Erdoğan’ın potansiyel rakibi İBB Başkanı’nın mahkum edilmesinin ardından tepki gösterdi.

DER SPIEGEL: Türk yargısı Erdoğan’ın rakibi Ekrem İmamoğlu’nu iki buçuk yıldan fazla hapis cezasına çarptırdı. Muhalefet siyasi bir manevradan şüpheleniyor ama bu karar Başkan’a zarar verebilir.

Ekatimerini:Türkiye’de bir mahkeme, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu Çarşamba günü hapis cezasına çarptırdı ve önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın güçlü rakibi olarak görülen muhalefet siyasetçiye siyasi yasak getirdi.

DUVAR SOKAK DERGİSİ:İBB Lideri Erdoğan’a karşı 2 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı.

Ekrem İmamoğlu, gelecek yıl yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi kamu görevlilerine hakaret ettiği gerekçesiyle haksız bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu