Haber

HAK-İŞ üyeleri İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e yapılan saldırıyı protesto etti

HAK-İŞ Konfederasyonu üyeleri, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıyı protesto etti.

Ankara’daki İsveç Büyükelçiliği önünde toplanan konfederasyon üyeleri buraya siyah çelenkler bıraktı.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan yaptığı konuşmada, “İsveç’te başlayan yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’e yönelik saldırıları kınıyor, bu saldırıyı gerçekleştirenleri kin ve şiddetle kınıyoruz. İsveç hükümetidir. bu saldırıları ifade özgürlüğü kapsamında değerlendiriyor.Bu konudaki duruşunu değiştirmeyen tüm iktidarları kınıyor ve şiddetle kınıyoruz” dedi.

Dünyanın hiçbir demokrasisinde kutsal değerlere saldırının ve nefret suçunun ifade özgürlüğü olarak kabul edilemeyeceğini söyleyen Arslan, “Irkçılık ve faşizmin dünyayı ve Avrupa’yı hangi noktalara getirdiğini hep birlikte gördük. geçmiş tecrübeler.” dedi.

İnsanların rengine, diline, coğrafyasına, inancına, mezhebine bakılmaksızın değerli ve temel haklara sahip olduğunu belirten Arslan, “Bu haklardan biri de inanç özgürlüğüdür. İnsanların haklarına pervasızca saldıranların, hassasiyetlerimize bile bile saldıranların bir hedefi olmalıdır. Bu hedeflerden biri de İslam alemidir ve Türkiye’ye yönelik yaklaşan seçimlere yönelik bir provokasyon, algı operasyonudur.” sözlerini kullandı.

Arslan, bu saldırıların demokrasileriyle övünen Avrupa ülkelerinde nefret suçları kapsamında değil de ifade özgürlüğü kapsamında kabul edilmesinin aslında diriltilmek istenen İslamofobi ve arkasındaki hesaplar olduğunu belirtti.

“Türkiye’yi kızdıracaklar, toplumun hassas istikrarını alt üst edecekler, eylemler şiddete dönüşecek ve bundan çıkar sağlayacaklar. Bu oyuna gelmeyeceğiz. Buradan tüm milletimizi ve insanlığı uyarıyoruz. Asla etmeyeceğiz.” Bu provokasyonlara prestij kazandıracak, demokratik çerçevede mücadele edeceğiz, demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanacağız, “Demokratik olmayan tüm bu girişimlere demokratik ve yasal yollarla tepki göstereceğiz. Kamu diplomasisi ile tepki göstereceğiz ama onların çizdiği rotayı asla takip etmeyeceğiz.”

nilufer-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu