Haber

İngiltere, Türk depremzedelere özel vize vermeyi düşünmüyor

Rusya’nın geçen yıl Ukrayna’yı işgalinin ardından İngiltere’nin başlattığı imza kampanyasına 100 binden fazla kişi takviye verdi. Türkiye’de yaşanan deprem ve konu TBMM’de milletvekilleri tarafından ele alındı. .

İçişleri Bakanlığı’nın bugün imza kampanyasına katılanlara gönderdiği e-postada, “Türkiye’deki durum Ukrayna’dan farklı ve her krize benzersiz bir tepki gerekiyor”ifadeler yer aldı.

Türkiye’ye kurtarma ekipleri gönderdiklerini ve maddi yardımda bulunduklarını belirten bakanlık, sahadaki ihtiyaçların karşılanması için Türk hükümeti ile temas halinde olduklarını söyledi.

bakanlık, “Ukrayna’nın Rus işgali devam eden bir çatışma. Bu istikrarsızlık Ukraynalıların hayatını tehdit etmeye devam ediyor ve oluşturduğumuz vize türü, Ukraynalıların ülkeleri güvende olana kadar burada geçici olarak kalmalarına izin veriyor.”dedi ve ekledi:

“Türkiye’de yaşanan yıkıcı depremlerin yarattığı durum, farklı bir güçlendirme gerektiriyor.

İngiliz hükümetinin, İngiliz vatandaşlarının depremzedelerin yakınlarını getirebilmesi için yeni bir vize türü oluşturma planı yok.

Yerinden edilmiş bazı kişilerin İngiltere’deki akrabalarına katılmak isteyebileceğinin farkındayız. Bu kişilerin vizeleri yoksa standart vize prosedürlerini uygulayarak vize alabilirler.

Deprem bölgesine en yakın vize merkezinin Adana’da olduğunu hatırlatan bakanlık, vizesi olan kişilerin İngiltere’deki akrabalarının yanında altı aya kadar kalabileceğini bildirdi.

KAYNAK: BBC İNGİLİZCE

sirvan-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu