Ekonomi

İstanbul’da Simit ve Poğaça Fiyatları Yükseldi

İstanbul’da simit ve börek fiyatlarının artmasıyla ilgili görüşlerini dile getiren esnaf, Eskişehir’de de simidin 10 TL olması gerektiğini söyledi.

İstanbul’da son dönemde simit ve börek fiyatları arttı. Alınan yeni kararla birlikte 7 buçuk TL’den satılan 100 gram simit ve börek hafta başından itibaren 10 TL’den satılmaya başlandı. Konuyla ilgili düşüncelerini dile getiren esnaf, zam kararını yerinde bulduklarını belirterek, Eskişehir’de de aynı fiyatların uygulanması gerektiğini belirtti. Son yıllarda maliyetlerinin çok arttığını dile getiren simitçi esnafı, bu tarife ile kar elde edemeyeceklerini, emeklerinin karşılığı için fiyatlarda artış beklediklerini söyledi.

“Simit 7 lira olunca paramın karşılığını alamıyorum”

Eskişehir’de simit yapan Elvan Dönmez, İstanbul’da alınan zam kararını esnaf için olumlu değerlendirdiğini söyledi. Eskişehir’de mevcut tarife ile kar elde edilemeyeceğini, toptancıların bile kar edemediğini belirten Dönmez, “Eskişehir’de de 10 simit olması lazım. Ben bu kararı destekliyorum. Simidi yiyen herkes belirlensin. Simit 7 lira olunca ben paramın karşılığını alamıyorum, erkekler arttırsın.” çünkü fırınlarda personel, doğalgaz, akaryakıt, un ve bu tarz ihtiyaçlarda artış olmuştur. Maliyet çok fazla, mevcut piyasa toptancıyı bile kurtarmıyor. Gelen zamlar bizi çok etkilemiyor çünkü toptancıların maliyetleri yüksek ve haklı olarak zam yapıyorlar. Sonuçta hepimiz geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz” dedi. – ESKİŞEHİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu