Haber

Prof. Dr. KARLIKAYA: TÜRKİYE’DE İNSANLARIN YÜZDE 80’İ SİGARA İÇMEYE 18 YAŞINDAN ÖNCE BAŞLIYOR

TRAKYA Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Karlıkaya, Türkiye’de sigaraya başlama yaşının 18’in altına düştüğünü belirterek, “Sigara bağımlılığı her zaman 18 yaşından önce gelişir. dünyanın birçok ülkesinde durum böyle.İstatistikler ülkemizde sigaraya başlayanların yüzde 80’inin 18 yaşından önce başladığını gösteriyor.”

TÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Karlıkaya, Türkiye’de sigaraya başlayanların yüzde 80’inin 18 yaşından önce sigaraya başladığını söyledi. Tütün birçok kanserin yanı sıra büyük bir doğal katliam ve çevre kirliliğinin de en önemli sorumlusu olduğunu belirterek, “Kanserler” dedi. , kalp-damar hastalıkları, kalp krizleri, felçler, aort dediğimiz kalpten çıkan ana damarın yırtılması sonucu oluşan ani ölümler, gırtlak kanseri, pankreas kanseri, mesane ve böbrek kanserleri gibi. çok yaygın ve ölümcül bir hastalık.her yıl dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen ve öldüren bir hastalıktır.yine zatürreden sorumlu tüberkülozdan ölümlerin yarısının tütünden kaynaklandığını hesaplıyoruz. Tüberküloz mikrobiyal bir hastalıktır. Ancak sigara içenlerde verem mikrobunun akciğerlere ulaşması ve onları hasta etmesi daha olasıdır.”

‘MİKROBİK HASTALIKLAR ÖLÜM RİSKİNİ ARTIRIR’

Son dönemde pandemide görülen Kovid gibi mikrobiyal hastalıklarda sigaranın ölüm riskini artırdığına dikkati çeken Karlıkaya, “Kovid, grip gibi mikrobiyal hastalıkların ölümcül hastalıklara yakalanma riskini artıran temel sağlık sorunu aslında tütün. Sigara içenlerde Kovid’e yakalanmak, Kovid’den ölmek, Kovid aşılarında daha zayıf kalmak sergilenen tütüne bağlı” dedi.Bağımlılıkların birbirini desteklediğini belirten Karlıkaya, “Kafein de bağımlılık yapan bir konu. Bağımlılıklar birbirini destekler. Sigara, alkol, kafein ile birlikte diğer bağımlılıklardır; esrar ve kokain sigara içenlerde daha yaygındır. Bu yüzden sigara başka bağımlılıklara kapıdır diyoruz. Örneğin, sigaralar. Sigara içenlerde alkol 3 kat, esrar 8 kat, kokain bağımlılığı 22 kat daha fazla” dedi.

Profesör Doktor. Celal Karlıkaya, insanların önemli bir bölümünün 18 yaşından önce sigaraya başladığını belirterek, “Aslında bu bir çocuk bağımlılığı. İnsanların değerli bir kısmı 18 yaşından önce tütüne başlıyor. ‘Öyledir’ diyerek birini sonra diğerini deniyorlar. çayın yanına iyi gelir’, ‘kafeinle iyi gelir’.Birlikte kullanıldıklarında daha kanserojen oldukları özel bir iddiadır.Özellikle Erzurum yöresinde kıtlama denilen bir işlemle çok fazla çay tüketimi yemek borusu kanserine neden olur.Şu anda yapmıyoruz. Çay ve kahvenin yakıcı etkisi dışında ekstra kanserojen olduğunu bilin.Sigara bağımlılığı her zaman 18 yaşından önce gelişir.Birçok ülkede bu böyledir.İstatistikler ülkemizde sigaraya başlayanların %80-90’ının sigaraya daha önce başladığını göstermektedir. 18 yaşında” dedi.

sarikamishaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu