Haber

prof. Temiz, “Ülke genelinde 500’e yakın aktif fay hattı var”

prof. Dr. Pak, “Ülke genelinde 500’e yakın aktif fay hattı var”

Yozgat Bozok Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Lider Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Pak, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü verilerine göre ülke genelinde 500’e yakın aktif fay hattı bulunduğunu söyledi.

Türkiye’nin deprem kuşağında olduğuna değinen Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Pak, ülke olarak şokla yaşamayı öğrenmesi ve gerekli önlemleri zamanında alması konusunda uyarılarda bulundu.

10.000’den fazla artçı sarsıntı meydana geldi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından 10 binin üzerinde artçı sarsıntı ve sarsıntı meydana geldiğini hatırlatan Pak, “6 Şubat’ta iki büyük deprem meydana geldi ve bu depremlerden birçok il etkilendi. Bu depremler nedeniyle 10 binin üzerinde artçı sarsıntı meydana geldi.” denizde bunların olması doğal ve bu sarsıntılar devam edecek. Ülkemizde 500’den fazla diri fay bulunmaktadır. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından tespit edilen ve etüdü yapılan faylar var.” dedi.

Akdağmadeni ve Çekerek ilçeleri canlı fay sınırlarına sahiptir.

Yozgat’ta da diri fayların olduğunu ifade eden Pak, “Akdağmadeni ve Çekerek ilçelerinde diri ve diri faylar var. Bunların da yaklaşık 35-40 kilometrelik uzunlukları var. Bu nedenle gelebilecek depremlerden etkilenebiliriz. Yozgat ve çevre illerden il olarak diğer illerden de buna hazırlıklı olmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu