Haber

Rusya’da zorunlu askerlik için yaş sınırının 30’a çıkarılması planlanıyor.

Rusya’da zorunlu askerlik hizmetinde uygulanan 18-27 yaş aralığında üst sınırın 30’a çıkarılması planlanıyor.

Rusya’da zorunlu askerlikte uygulanan 18-27 yaş aralığında değişiklik yapılması planlanıyor. Rusya Parlamentosu Savunma Komitesi Başkanı Andrei Kartapolov, Rusya’nın zorunlu askerlik için üst yaş sınırını ilkbaharda 30’a, alt yaş sınırının da ancak bir geçiş döneminden sonra 18’den 21’e çıkabileceğini söyledi. 1 ila 3 yıl. .

Rusya’nın mevcut asker sayısını yüzde 30 artırma planlarını telafi etmek ve Ukrayna’daki savaşta verdiği ağır kayıpların yol açtığı büyük insan gücü açığını kapatmak için söz konusunda değişiklik yapacağı düşünülüyor. . Kartapolov bir başka açıklamasında, bu değişikliğin asker sayısını artırmak için yapılacağı yönündeki açıklamaları reddederek, “Elimizdeki asker sayısı her yıl azalıyor ve bu sayı artmayacak” ifadelerini kullandı. Kartapolov, değişiklikle birlikte askere alınacak kişi sayısının 200 bin civarında olmasının beklendiğini de sözlerine ekledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen yıl Aralık ayında Savunma Bakanlığı’nın zorunlu askerlik için mevcut yaş aralığının 18-27’den 21-30’a çıkarılması önerisini destekledi. Rusya, asker sayısını 1,15 milyondan 1,5 milyona çıkarmayı planlıyor.

Öte yandan geçen yıl Eylül ayında Rusya, Ukrayna’da devam eden çatışmalar nedeniyle İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez seferberlik ilan etmiş ve 300 binden fazla kişiyi askere almıştı. – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu