Haber

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Narlıdere’de Çıkan Yangınla İlgili İnceleme Yaptı

KARİM UĞUR

TMMOB Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Narlıdere’de dün akşam saatlerinde yangının çıktığı sitenin binasında inceleme yaptı. Şube Sekreteri Evrim Aksoy, ilk izlenimlerine göre yangının imalattan çıktığını belirterek, “Yangının yayılmasına neden olan ve içeride yanmaz malzeme kullanılmayan malzeme sıkıntısı var gibi görünüyor” dedi.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi üyeleri, İzmir Narlıdere’de bir şantiyede çıkan yangının ardından bugün devam eden çalışmaları inceledi.

Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Sekreteri Evrim Aksoy, “Tek tesellim can kaybı olmaması. İç incelemelerimizi yaptık ve gerekli bilgileri topladık. Teknik raporumuzu arkadaşlarımız hazırlayacaklar. sizlerle paylaşıyoruz.Ancak ilk izlenimimiz üretimler yapılırken rant odaklı olmaktansa estetik kaygılar gözetilmeden üretimler yapılması gerektiğidir.İlgili mevzuat ve yönetmeliklerde tanımlanan teknik düzenlemeler ne ise odur. uygulanması kesinlikle gereklidir. İçeride karşılaştığımız masa imalat süreci, yangın çıktığında binanın o bölgede tutunamaması, içeride yanmaz malzeme kullanılmaması ve yangının yayılmasına neden olması nedeniyle biraz sıkıntılı görünüyor. “Bir bölgede başlayan ve o bölgede kalamayan çok fazla yanıcı element var. İçeride çok fazla yanıcı element var. Yönetmelik ve yönetmelikler bunu çok net tanımlıyor, binalarda kullanılan malzemelerin yangına dayanıklı malzemeler olması gerekiyor. ve alev, yoksa onu o bölgede tutacak malzemeler olmalı.”

“AKILLI BİNALAR BU ŞEKİLDE TASARLANMAZ”

Erken uyarı sistemlerinin çalışmadığına dair iddiaların sorulması üzerine Aksoy, “Çalışmadığını söylemek için teknik raporu beklemek gerekiyor ama akıllı binalar bu şekilde tasarlanmadı, tedbirle ilgili sistemler var. Akıllı bina imalatında kuruldu ama imalatta kullanılan malzemelerden kaynaklanan felaket kısmını nasıl tartışacağız? Akıllı bina nasıl diyeceğiz?” Bunu tartışmamız gerekecek. Bu tarz üretimde kullanılan ekipmanların özel sertifikalı ekipmanlar olması ve yangını o bölgede tutması gerekiyor ama ilk izlenimlerimizde bunu tarif edemiyorum” dedi.

“BİNALARIN KESİNLİKLE DENETLENMESİ, SİSTEMLERİNİN İNCELENMESİ VE KONTROL EDİLMESİ GEREKİYOR”

Diğer binalar konusunda yetkilileri uyaran Aksoy, şunları kaydetti:

“Çok hızlı hareket etmek gerekiyor. Bu bizim için bir işaret, ucuz atlatılan bir afet. Afet sonrası değerlendirmelerde binalar denetlenmeli, sistemleri gözden geçirilmeli ve kontrolleri mutlaka yapılmalı.” Tamamlandı.”

Kaynak: ANKA / Günümüz

haberyalihuyuk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu