Teknoloji

Uranüs Her Zamankinden Daha Net Görüntülendi!

Güneş Sisteminde Güneş’e en yakın yedinci gezegen Uranüs Bugüne kadar sadece Voyager 2 uzay aracı ve Keck ile gözlemlendi. Donmuş manto ile hidrojen ve helyum gazlarından oluşan gezegen tarihe geçecek James Webb Uzay Teleskobutarafından incelendi.

Üstelik James Webb, daha önce de gördüğümüz görüntülerde gezegen o kadar da göze çarpmıyor. zayıf halkalar de netleştirdi. Gezegendeki bulutlar ve Uranüs’ün en parlak uydularıJames Webb’in objektiflerine de takıldı.

Uranüs böyle poz verdi:

James Webb’in bu görüntüsünde, gezegendeki parlak noktalar atmosferdeki bulutlardan kaynaklanmaktadır. Ancak bu noktalar görüntünün en belirgin kısmı değil, çok daha büyük bir formda görülebilen beyaz alandır.

Bu beyaz alan, gezegenin tamamen buzla kaplı kısmıdır. James Webb sayesinde bu alanı tarihte ilk kez bu kadar net bir biçimde görebiliyoruz. İşin ilginç yanı, bu alan direkt güneş ışığında görülebilse de, sonbaharda kaybolur.James Webb’in elde ettiği bilgilerin bu gizemi aydınlatması bekleniyor.

Görüntülerde gördüğümüz halkalar Uranüs’ten. halka 13 gösteriyor. Ancak sadece 11 yüzük görebiliriz. Bunun nedeni, diğer iki halkanın çok fazla ışık yansıtması sonucu iç içe geçmiş gibi görünmesidir.

Ancak bu fotoğrafta Uranüs’ün 27 uydusunu da göremiyoruz. Çünkü bu uyduların çoğu çok küçüktür ve çok az ışık yansıtır ki bu da gözlemlenmesi zordur. Yukarıda gördüğümüz 6 uydu ise Titania, Oberon, Miranda, Puck, Ariel ve Ubrieluydular.

Üstelik bu fotoğraf, NASA’nın açıklamasına göre, sadece 12 dakikalık maruz kalmanın sonucu.Daha uzun pozlamalar ile Uranüs hakkında çok daha detaylı görüşler ve veriler elde etmek mümkün olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu