Haber

Volgograd Savcılığı, Nazi birliklerinin bölgedeki eylemlerinin soykırım olarak tanınmasını talep etti.

Volgograd Bölge Savcılığı, Nazilerin Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasındaki suçlarının soykırım olarak kabul edilmesi için mahkemeye başvurdu. Savcılığa göre, işgal döneminde bölgede 130 binden fazla insan öldü ve 17 trilyondan (yaklaşık 210 milyar dolar) fazla maddi hasar meydana geldi.

Dünya Savaşı’nın seyrinde bir dönüm noktası haline gelen Stalingrad Muharebesi Zaferinin 80. yıldönümü ile bağlantılı olarak Rusya Başsavcısı Igor Krasnov’un talimatıyla yapıldı.

Savcılık, Nazi işgalcilerin ve ortaklarının Temmuz 1942’den Şubat 1943’e kadar işgal ettikleri Stalingrad bölgesindeki eylemlerinin savaş suçu ve insanlığa karşı suç olarak tanınmasını talep ediyor.

Volgograd Bölge Savcılığı, işgalcilerin sivil halka karşı toplu katliamlar yaptığını, halkı köleliğe zorladığını, yiyecek ve mallarına el koyduğunu, işgücünü Almanya ve Wehrmacht lehine çalışmaya zorladığını ve bunların açlığa, salgın hastalıklara yol açtığını iddia ediyor. ve toplu ölümler.

Savcının ifadesinde, “Delil toplamak için bölge savcılığı devlet makamları, kolluk kuvvetleri, arşivler, bilim ve eğitim kurumları ve arama gruplarıyla etkileşime girdi. 1942-1943 ortalarında Stalingrad bölgesindeki işgal ve askeri hareketler sırasında Alman faşist işgalcileri ve ortaklarının yanlışlıkla yaptıkları zulümlere ilişkin belgelere ek olarak. SSCB’nin çeşitli bölgelerinde Sovyet vatandaşlarına yönelik cezai soykırım davası hakkında bilgi içeren arşiv belgeleri incelendi, tarihçiler ve konu hakkında bilgisi olan diğer uzmanlarla görüştü.söylendi.

ilkadim-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu