Haber

Yemen ve BAE, Aden’de güneş enerjisi santrali inşa etmek için anlaşma imzaladı

Yemen hükümeti ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), kesintiye uğrayan başkent Aden’de saatte 120 megavat kapasiteli bir güneş enerjisi santrali inşa etmek için anlaşmaya vardı.

Yemen haber ajansı SABA’nın haberine göre anlaşma, BAE’nin başkenti Abu Dabi’de Yemen Elektrik ve Enerji Bakanı Mani bin Yemin ile Aden Valisi Ahmed Hamid Lemles ve Fawwaz al-Muharrami tarafından imzalandı. Geleceğin Yönetim Kurulu için Abu Dhabi Power Company’nin lideri.

Anlaşma kapsamında saatte 120 megavat kapasiteli bir güneş enerjisi santrali kurulmasına ve santralin üreteceği elektriğin iletilmesi ve dağıtımı için iletim sınırları ve trafo merkezleri kurulmasına karar verildi.

Bin Yemin, bu projenin gündüz saatlerinde elektrik üretim maliyetinin düşürülmesi açısından değerli olduğunu vurgulayarak, elektrik üretim istasyonları için gerekli olan özel yakıt gereksiniminin azaltılmasında projenin değerli bir rol oynayacağını belirtti.

Maliyeti hakkında bilgi vermeyen Yemenli Bakan, projenin çevreci özelliğine de dikkat çekti.

17 Aralık’ta Suudi Arabistan, Yemen’in elektrik ihtiyacının giderilmesine destek olmak için Aden’e 70 bin ton petrol türevi içeren yardım gönderdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu