Haber

Zühtü Arslan’ın görev süresi doluyor: Anayasa Mahkemesi’nde seçim süreci yarın başlıyor

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın 4 yıllık görev süresi 13 Şubat 2023’te sona eriyor. Yasaya göre Yargıtay’da seçim süreci, Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın görev süresine iki ay kala başlıyor.

Bu kapsamda Anayasa Mahkemesi’nde cumhurbaşkanlığı seçim süreci yarın başlayacak.

İlgili Makaleler

Seçim, Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan’ın 2 aylık süreçte belirleyeceği bir günde yapılacak. Arslan, seçim tarihinden en az 7 gün önce Yargıtay üyelerine bildirimde bulunacak.

Anayasa Mahkemesi Başkanı, üye tam sayısının salt çoğunluğu ve kapalı oyla 4 yıl için seçilir. Görev süresi sona erenler, yine de aday olabilir ve seçimlere katılabilir.

Seçim tarihi belirlendikten sonra Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, cumhurbaşkanlığı seçimi gündemiyle toplanacak. Salt çoğunluğu alan aday, 4 yıllığına Anayasa Mahkemesi’nin yeni başkanı olacak.

Genel Kurul toplantılarında üyelerden hiçbiri gerekli çoğunluğu sağlayamazsa seçimlere devam edilir.

ARSLAN İKİ KEZ LİDER SEÇİLDİ

Yükseköğretim Genel Kurulu tarafından gösterilen üç aday arasından Cumhurbaşkanı tarafından 17 Nisan 2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Zühtü Arslan, 10 Şubat 2015 tarihinde Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçilmiştir.

4 yıllık görev süresinin sonunda yeniden cumhurbaşkanı adayı olan Arslan, 25 Ocak 2019’da yapılan seçimde oy çokluğu alarak ikinci kez Anayasa Mahkemesi Başkanı seçildi ve 13 Şubat 2019 tarihinde ikinci kez cumhurbaşkanı olarak göreve başladı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu